Den 23. marts 2025 inviteres alle strikkeentusiaster til Kvartershuset for at deltage i en workshop med strik- og hækledesigner Stine Hoelgaard. Her vil deltagerne lære de unikke strikketeknikker Roosimine og Stine-Roosimine.
Forberedelse til strikkeworkshopFor at få det bedste udbytte af workshoppen skal deltagerne medbringe garn og rundpinde til to projekter. Til projektposen kræves garnrester, et bundgarn og en rundpind med blød wire til Magic Loop. Til det andet projekt, ægte Roosimine, skal deltagerne have forberedt en prøve med 60 masker, strikket i glatstrik.
Udover at lære nye teknikker, er workshoppen en fantastisk mulighed for at møde andre strikkeentusiaster og udveksle erfaringer.
Sommerhave-inspiration med Aiah NoackDen 27. marts 2025 kan haveinteresserede deltage i en inspirerende aften med hortonom og planteskoleejer Aiah Noack fra Naturplanteskolen. Arrangementet vil give deltagerne indsigt i, hvordan man bedst forbereder sin have eller altan til sommeren.
Aiah Noack vil dele tips om, hvilke planter der er ideelle til begrænset plads, samt hvordan man vælger den rette jord og passer sine planter. Der vil også være mulighed for at købe frø, såjord og planter.
Arrangementet byder på kaffe og kolde drikke, så deltagerne kan nyde en hyggelig aften med masser af inspiration til haven.
Praktiske informationer
Workshop om strikketeknikker:
Dato: Søndag 23. marts 2025
Tid: 13:00
Sted: Kvartershuset, Urtehaven 4, 2640 Hedehusene
Entré: 125 kr
Sommerhave-inspiration:
Dato: Torsdag 27. marts 2025
Tid: 19:30
Sted: Kvartershuset, Urtehaven 4, 2640 Hedehusene
Entré: 45 kr
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her